NAYLON NASIL BULUNDU

Mucit: Du Pont kimyagerleri…
Tarih: 1930’lar
Kaza: Kimyagerlerin koridorlarda koşturması…
1930lu senelerde, Du Pont bilim insanlarından Wallace Hume Carothers, polimerin genişleyebilen kuvvetli bir iplik olduğunu belirlemişti.
Ancak asıl buluş, haşarı kimyagerlerin, eritilmiş polyester geçirdikleri çubukları ellerine alıp ortalıkta koşuşturmaları neticesi ortaya çıktı. Bir çubuk sabitken ötekisi ondan uzaklaşınca ortaya çıkan tablo hepsini hayretler içinde bırakmıştı; kopmadan önce oldukça uzayabilen, ayrı olarak ipeğe benzeyen yapıda bir madde ortaya çıkıyordu.
Ne var ki, bu polyester çok ivedi eriyordu, elbise yapmaya uygun değildi. Bunun üzerine kimyagerler aynı işlemi poliyamidle tecrübeye karar verdiler ve bugün “naylon” olarak bildiğimiz madde doğmuş oldu.

Naylon çorabın, elektron mikrograf metoduyla 100 sefer büyütülmüş haliİpek çorapların yerine naylon çoraplar piyasaya sürüldü ve Du Pont’un en ehemmiyetli para basma makinesi haline geldi.
Bu ürünler ilk günlerde çok pahalıydı. II. Dünya Savaşının patlak verdiği senelerde Du Pont dikkatini savaşa çevirdi ve çorap yerine paraşüt üretmeye başladı… Naylon çorapların ucuzlaması ve geniş kitlelere dağılması ancak savaş sonrası meydana geldi…

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*