PENİSİLİN NASIL BULUNDU

Mucit: Alexander Fleming
Tarih: 1928
Kaza: Havada uçuşan bir küf…St. Mary Hastanesi’nde danışman olarak çalışan ve Alexander Fleming’in hayatta kalan tek meslektaşı, tanınmış bilim insanının penisilini 1928 yılında bir rastlantı sonucu bulduğunu anlatmıştı.
Fleming bir deney üzerinde çalışırken, muhtemelen laboratuvarın karşısındaki bardan uçup gelen bir küf mikroskoptaki lamın üzerine konmuştu.
O sırada Fleming, lam üzerinde zarar veren bir bakteri türü olan stafilokokları inceliyordu. Dikkatsiz bir bilim insanı bu küfü büyük ihtimalle önünden uzaklaştırırdı, fakat o, küfün bakteri üzerindeki tesirini görmek istedi. Sonuç hayret inciydi… Zira Fleming, “Penicilim notatum” isimli yeşil küfün bulunduğu bölümdeki bakterilerin can verdiğini fark etmişti…
Daha sonra gerçekkleştirilen testlerde, bu küfün diğer bakteriler üzerinde de tesirli olduğu ortaya çıktı. Tavşan, fare ve insanlar üzerinde yapılan testler nihayetinde, açık bir yan tesirinin de olmadığı görüldü. Ne var ki Fleming, küften sızan maddeyi bir türlü keşfedememişti.
Sonuç olarak 1939 yılında, Oxford’dan Howard Florey ve Ernst Chain bu maddeyi ayrıştırmayı muvaffak oldular ve buna “penicilin” ismini verdiler. Bu madde, öldürücü bakteriyel hastalıklarla savaşabilen ilk antibiyotik olarak tarihe geçti. Fleming ve diğer iki bilim insanı, 1945 yılında Nobel Ödülü aldılar… Zira, milyonlarca insanın hayatını kurtaran bir buluş yapmışlardı…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*