BAKÜ ŞEHRİ ÖZELLIKLERİ

Tarihi bakü şehrinin ne vakit kurulduğuna konusunda somut bir bilgi bulunmamaktadır. Azerbaycanın başkenti olan bakü ülkenin en ehemmiyetli merkezidir hızla büyümeye devam ediyor.

Bakü’nün abuhavası karasal abuhavadır. Kışları soğuk ve yağmurlu veya kar yağışlıdır, yazları ise sıcak ve kuraktır.

Ama güney bölümlerinde hava yazın serin, kışın ise ılık ve yağışlıdır. Bu yüzden güney bölümünün bir bölümü ormanlıktır.

Tarihi

Bakü’nün tarihi daha önceki devirlere uzanır. Abşeron arazisinde bulunmuş arkeolojik buluntular buranın eski hayata yeri olduğunu kanıtlar. Pirallahı, Zığ Gölü çevresi, Şüvelan, Merdekan, Binegedi, Emircan ve benzeri yerlerde milattan önce 3-1’inci bin senelere ait arkeolojik malzemeler bulunmuştur.

Bakü Şehri

Bakü şehrinin ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmemektedir. Kimi araştırıcılar Bakü’yü Kaytara (Kankara), Albana, Baruka v.b. ile özdeşleştirirler. Bakü’de bulunmuş 5-7. asırlara ait Sasani hazinesi o devirde buranın hayata yeri olduğunu gösterir. 5-6. asırlarda Bakü, Bağavan ve Ateş-i Bakvan diye adlandırılır. Arap kaynaklarında (10. asır) “Bakuye”, “Bakuh”, “Baku”, Rus kaynaklarında (15.yy.) “Baka”, Safeviler devri Farsça kaynaklarda “Badükübe” olarak geçiyor.

Bakü Şehri

Azerbayca’nın başkentidir. Hazar Denizi kıyısında yer alan bu şehir, ülkenin en büyük ve en ehemmiyetli merkezidir. Endüstri ve ticaretin geliştiği, zengin kültürü ile turistlerin alakasını çeken Bakü, sanki Azerbayca’nın kalbidir.Hazar Denizinin batı kıyısında bulunması ile bir liman şehiri olma özelliğini de taşır.

En son yapılan araştırmalara göre Bakü şehrinin nüfusu 2 milyonu aşkındır. Gelişen ülke ekonomisi ile beraber, şehir hızla büyümeye başlamıştır. Yapılan yeni ve lüks binalar, lokantalar, mağazalar ve alışveriş merkezleri ile birlikte, alt yapı meseleleri çözülerek Bakü daha yaşanır bir şehir haline gelmiş ve metropol olma yolunda ilerlemiştir. Karasal abuhavaya sahip Baküde, kış ayları soğuk, yağmurlu ve karlı geçer. Yaz ayları ise sıcak ve kuraktır. Bol yağış alan bir bölge olduğundan dolayı, bazı bölümleri ormanlıktır. Baküde ülkenin resmi dili olan Azerice konuşulur. İkinci dil olarak ise, Rusça ehemmiyet kazanmıştır. Şehirde yaşayan halkın yüzde %95′i Müslüman, geri kalanı ise Hıristyan ve Musevi’dir.

Azerbaycanın eğitim merkezi de sayılan Baküde çok sayıda yüksekokul, üniversite, akademi , kütüphane ve müze bulunur. Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Tıp Fakültesi, Devlet Petrol Akademisi, Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, Haydar Aliyev Azerbaycan Yüksek Harp Oku, Bakü Slavyan Üniversitesi ve Bakü Müzik Akademisi verebileceğimiz örneklerden yalnızca birkaçıdır. Devlet üniversitelerinin yanı sıra pek çok vakıf üniversitesi de vardır. Yapılan araştırmalara göre, okuma yazma oranı %99.5 olan Bakü halkı, eğitime ehemmiyet veren, kütüphane ve müze ziyaretlerine katılan, kültür sanat etkinliklerine ehemmiyet veren bir toplumdur. Azerbaycanda bulunan ilk opera, ilk tiyatro ve ilk kütüphaneye, Bakü hane sahipliği yapmıştır. Zengin tarihi ve kültürel merkezileri, müzeleri, tiyatro salonları, kütüphaneleri, etkinlikleri ve sanat galerileri ile hem yerli hem yabancı turistlerin alakasını çekmektedir. Milli Güzel Sanatlar Müzesi, Milli Tarih Müzesi, Çağdaş Sanat Müzesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, İstiklal Müzesi gibi müzeler, Baküde bulunan ve büyük ehemmiyet taşıyan müzelerden yalnızca birkaçıdır.

Azerbaycan Ulusal Kütüphanesi, Baküde bulunmaktadır. 5 milyona yakın kitap ile hem Antik hem de Orta Çağa ait pek çok hatırı sayılır yapıt, burada saklanmaktadır. Baküyü ziyaret eden bir turist, bu müze ve kütüphaneleri gezmenin yanı sıra, konser alanlarında eğlenebilir, tiyatro yapıtları izleyebilir ve sanat galerilerini gezebilir. Bakü Uluslar arası Caz Şenliği ile her sene binlerce müzikseveri ağırlamaktadır. 2012 seneninde Eurovision Şarkı Yarışmasına hane sahipliği yapan Bakü, otelleri, lokantaları ve barları ile gece hayatının eğlenceli yaşandığı bir başkenttir. 2006 yılında işleyişe başlayan Bakü Tiflis Ceyhan Boru Hattının başlangıç noktasıdır. Ekonomisinin büyük bölümünü petrol ve tuz oluştururken, gelişen endüstrisi ile artık bir ticaret şehri olmuştur. Hazar Gölü kıyısında çağdaş bir limana sahip Bakü şehri, ticaret ile ekonomisini geliştirmiştir.

Üniversiteleri, tarihi yerleri, müzeleri, lokanta ve otelleri ile modern bir Büyükşehir görünümüne kavuşan Bakü, zengin erişim sistemi ile şehrin her noktasına gitmeyi kolaylaştırmıştır. Şehirde geniş bir metro ağı bulunur.İki değişik hat üzerinden ilerleyen metro, her geçen gün geliştirilerek, yakın zamanda, şehirdeki Haydar Aliyev Uluslar arası Havaalanına erişimi olası hale getirecektir. Şehirde binden fazla sayıda otobüs ve üç binden fazla sayıda minibüs seferleri aktif olarak erişimi sağlamaktadır. Troleybüs, tramvay,füniküler ve demir yolu da şehirdeki trafiği deşarj olmak ve toplu taşımayı kolaylaştırmak için çalışan diğer erişim araçlarıdır. Bu büyük şehir, Haydar Aliyev Uluslar arası Hava meydanı ile bütün dünyaya açılmıştır. Aynı şekilde, Hazar Denizi kıyısında bulunan çağdaş limanı, hem ticaret hem de yolcu gemileri için işler durumdadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*