Moskova Şehrinin Özellikleri Nelerdir

 

Rusyanın başkenti Moskova şehri nasıl bir şehirdir abuhavası genelde soğuktur kışın sıcaklık bazen -20 derecelere kadar düşmektedir yazın ise sıcaklık en fazla 30 dereceye kadar yükselir normalde yazın sıcaklık 20 dereclerde izler. Moskova Rusya için için en ehemmiyetli kültür, spor, eğitim ve sanat merkezlerindendir.
Moskova Şehri
Rusya’nın başkenti olan Moskova, mimari yapıtları ve metro ağı ile dünyaca tanınan bir şehirdir. Şehir merkezi, 10 milyondan fazla nüfusu barındırır. İsmini verdiği Moskova Nehri’nin de bulunduğu şehir, dünyada pek çok ehemmiyetli organizasyona hane sahipliği yapmıştır. Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan Moskova, gelişmiş mimarisi ile ünlüdür. Dünyadaki en yoğun işleyen ve en geniş ağa sahip metro sistemi ile dikkat çeken şehir, zenginlerin şehridir diyebiliriz.

Moskova Şehri

Moskova; Oka ve Volga nehirleri arasında uzanan, Rusya’nın Avrupa merkezinde yer alan topraklar üzerine heyetidir. Abuhavayı ılımlı kara abuhavası olarak adlandırılabilir. Sene en soğuk ayları olan kış aylarında -10 derecelerde gözlenmekte, en sıcak aylar olan yaz aylarında ise 20 derece civarındadır. Lakin kışın -20 derecenin hissedildiği günler olabildiği gibi, yazın da 30 derecenin üzerinde yaşandığı günler de olur.
Moskova, Rusya için en ehemmiyetli kültür, spor, eğitim ve sanat merkezlerindendir. 1980 seneninde yaz olimpiyatlarına, 2009da ise dünyaca tanınmış kişi Eurovision Şarkı Yarışmasına hane sahipliği yapmıştır. Rusya’nın ilk yüksek öğrenim müessesesi olan Slav-Yunan-Latin Akademisi, Moskovada heyetmiştir. Bu arada Rusya’nın en daha önceki ve köklü devlet üniversitesi, 1755 seneye tarihlenir. Bu, şehirde eğitim, öğretim ve bilime ehemmiyet verildiğini ortaya koyar. Okur yazar oranı oldukça yüksektir. Hem yatılı hem de normal okullar, liseler, okul öncesi eğitim müesseseleri, kütüphaneler, akademiler ve halk kitaplıkları açısından oldukça zengin olan Moskovada çok sayıda devlet ve vakıf üniversitesi de bulunmaktadır. Plehob Rusya Ekonomik Yüksekokul, Moskova Devlet Dışişleri Üniversitesi, Havacılık Yüksekokulu,Rusya Devlet Beşeri Üniversitesi, Dilbilimsel Üniversitesi, Gerasimov Sinematografi Enstitüsü ve Milli Nükleer Araştırmalar Üniversitesi, sayabileceğimiz örneklerden yalnızca birkaçıdır.
Bolşoy Tiyatrosu, Kızıl Alan, Moskova Devlet Sirki, opera binaları, pek çok müze, alışveriş merkezleri, alanları ve etkileyici mimarı yapısı ile her sene çok sayıda turistin ziyaret akınına uğrayan Moskova, dünyanın en büyük kütüphanesi denilen Rus Devlet Kütüphanesine de sahiptir. 40 milyondan fazla sayıda kitap, ansiklopedi, mecmua ve el yazması yapıtın bulunduğu izah eden kütüphanenin yanı sıra, şehirde 5 bine yakın kütüphane daha bulunuyor. Halkının okumayı sevdiği, eğitime önem verdiği ve tarihine sahip çıktığı bir şehir
Bir kültür ve sanat başkenti olarak bilinen Moskova, Kurtarıcı İsa Katedrali ile turistlerin yoğun alakasını çekmektedir. 1800lü senelerin ikinci yarısına ait oldugu belirlenen katedral, 10 bin kişilik kapasiteye sahiptir. 1990lı senelerde devletin çalışmaları ile restore edilmiş ve daha önceki özgün görünümüne kavuşturularak şehrin alaka odağı merkezlerinden biri haline getirilmiştir.1898 seneninde yapılan Puşkin Müzesi, tarihi ikonalar ve dünya ressamlarının eşsiz tabloları ile güzelleştirilmiştir. Van Gogh, Monet ve Picasso gibi dev isimlerin yapıtlarının sergilendiği müze, turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Gösterişli ve etkileyici katedrallerin bulunduğu Moskova’da mimari açıdan bir başyapıt sayılan camiler ile de karşılaşmanız olası. Yurtdışı yolcusu tasarılıyor iseniz, Moskova, zengin tarihi ve kültürel derinliği ile sizi mest edecek. Yanınıza en kalın paltonuzu ve eldivenlerinizi almayı unutmayın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*