Bakıcısıyla Çok Vakit Geçiren Çocuk

bebek bakıcısıÇalışan bir anne olmanıza karşın çocuğunuza düzenli olarak vakit ayırıyorsanız çocuğunuzun birincil bağ kurduğu yetişkin siz olursunuz.

Mesela, hafta içi günde 2-2,5 saat çocuğunuzla beraber olma ve hafta sonlarını daha yoğun bir şekilde çocuğunuzla beraber geçirme fırsatınız oluyorsa bu vaziyet anne-çocuk ilişkisi itibariyle sıhhatlidir.

Çocukların annelerine olan birincil bağı sürdürürken diğer kişilere de bağ kurabilme kapasitesi vardır.

Çocuğunuzun kendisini seven, kendisiyle ilgilenen bir kişiye daha sahip olması hayatını zenginleştirir ve güvenini arttırır.

Çocuğunuz için gün içinde sizden bakıcıya sonra çocuk bakıcısı tekrar size geri dönmesi günlük rutininin keyifli bir parçası olabilir.

Şayet bakıcınız çocuğunuza gerektiği şekilde bakma maharetine sahip ve çocuğunuzun hayatında daimi bir kişiyse çocuğunuzun onu sevmesine müsaade etmenin hiçbir mahzuru yoktur.

Anneden Ayrılamayan Ve Çocuk Bakıcısı İle Anlaşamayan Çocuğun Bakıcıya Olan Tavrı

Yeni bir duruma alışmanın bir zaman sorunu olduğunu unutmamalıyız. Şayet çocuk bakıcısı, çocuğa iyi şekilde bakma ve onunla iyi iletişim kurma yeteneğine sahip biriyse çocuğunuz eninde nihayetinde ona alışacak ve sevecektir.

Ancak bu alışma sürecinin ne kadar zaman alacağı çocuğun evvelki tecrübeleri, kaç yaşında olduğu, karakter özellikleri gibi durumlara bağlı olarak değişebilir.

Çocuğunuzun bakıcıya olan tavrını olumluya çekmenin birinci adımı sizin bakıcıyı sevmeniz ve desteklemenizdir. Daha sonra çocuğunuz ve bakıcıyı adım adım baş başa bırakmaya gayret göstermelisiniz.

Çocuğunuz bakıcıdan hem sevgi görmeli hem de yeri geldiğinde bakıcının kendisine hudut koyduğunu tecrübelemelidir. Bu şekilde aralarında bir güven ilişkisi kurulacaktır.

Çocuk bakıcısı ile ilgili ebeveyn olarak dikkat faktörüz gereken en önemli şey bakıcının sürekliliğidir. Sık değişen bakıcılar çocuğunuzun hem alışmasını zorlaştırır hem de güven duygusu gelişimine zarar verir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*