Her yıl 3 milyon kişi obeziteden can veriyor

Dünyada her yıl 2,8 milyon kişi obezite nedeniyle yaşamını yitiriyor. Dünya Sıhhat Örgütü verilerine göre, fazla kiloluluk ve obezite, Avrupa’daki yetişkinlerde tip 2 diyabetin yüzde 80, iskemik kalp hastalıklarının yüzde 35 ve hipertansiyonun yüzde 55’inden mesul. Obezite kaynaklı bu hastalıklar da her yıl 1 milyondan fazla ölüme kapı aralıyor. Fazla kilo ve obezite bu arada tansiyon, kolesterol, trigliserit ve insülin direnci üzerinde de negatif metabolik tesirlere sebep oluyor. Düzenli fiziksel etkinlik, kardiyovasküler hastalıkların yanı sıra diyabet, meme ve kolon kanseri ile çöküntü rizikonunu de azaltıyor.

ÇOCUKLARDA OBEZİTE

DSÖ Avrupa Bürosunca 2013’te 21 ülkede yapılan “Küçüklük Çağı Şişmanlık Araştırması”nın Türkiye verlerine göre, ülkedeki 7-8 yaş grubu çocukların 14,2’si fazla kilolu, yüzde 8,3’ü obez. Şehirlerde yaşayan çocuklarda obezite oranı yüzde 10, kırsalda ise yüzde 6,6.

OBEZİTEDEN SAVUNMAK İÇİN

Bu rahatsızlıklardan meydana gelen parasal ve içsel kayıpları önlemenin yolu fertlerin obez olmasını önlemekten geçiyor. Bu amaçla obezite ile mücadele anne karnından hayatın sonuna kadar sürdürülmesi şart olan bir zorunluluk olarak ortaya çıkıyor.

İlmi çalışmalar, doğum öncesi ve gebelik döneminden itibaren annenin yetersiz ve balanssız beslenmesinin obezite oluşumuna kapı aralayabileceğini gösteriyor. Ayrı olarak tüm fertlerin, günlük yeme alışkanlıklarının sıhhatli istikamete kaydırılması, fiziksel etkinlik düzeyinin yükseltilmesi ve diğer sıhhatli hayat alışkanlıklarının kazandırılması gerek tedbire gerekse rehabilitasyonda ehemmiyet taşıyor.

SIHHAT BAKANLIĞI HAREKETE GEÇTİ

TRT Haber’in bilgilerne göre çocukları ve gençleri etkileyen bu hastalıkla etkin mücadele, toplumun bilgi düzeyinin artırılması, fertlere sıhhatli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılması, obezite ve ilişkili hastalıkların görülme sıklığının azaltılması emeliyle 2010’dan beri “Türkiye Sıhhatli Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” uygulanıyor.

Program çerçevesinde, 81 şehir genelinde çeşitli faaliyetler yürütülüyor. Sıhhatli beslenme ve hareketli hayatı küçüklük çağından itibaren benimsetmek için Sıhhat ve Ulusal Eğitim bakanlıkları çeşitli kampanyalar yürütüyor.

Toplumda Fiziksel Aktivitenin Artırılması Projesi ile 2015-2018 yıllarında 1 milyon bisiklet dağıtılacak. Geçen yıl üniversite ve diğer okullarda 40 bin bisiklet dağıtımı yapıldı, bu yıl da 100 bin dağ bisikleti alındı ve 23 Nisan merasimleri dahilinde ilkokul ve ortaokullara gönderildi. 19 Mayıs merasimleri ve Obezite Günü etkinliklerini de içine alacak şekilde liselere de bisiklet dağıtımları yapılacak. Ayrı olarak 150 bin şehir bisikleti de haziran ayında belediye, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarına dağıtılacak.

Okullarda yiyecek içecek standartları ve çocuklara yönelik reklamların sınırlandırılması hususunda Radyo Televizyon Üst Heyeti için Gıda Profili ve Uygulama Klavuzu hazırlandı.Bu çerçevede, Milli Fiziksel Aktivite, Türkiye Beslenme ve aile hekimleri için Obezite Muayenehane Tanı ve Rehabilitasyon kılavuzları hazırlandı.

Sıhhatli beslenme uygulamaları kapsamında okullarda süt ve kuru üzüm dağıtımları gerçekleştiriliyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*