Çalışan bebek annelerinin karşılaştıkları güçlüklerle başa çıkma teknikleri

Çalışan anneler, bebek yaptıktan sonra önemli oranda fazlasıyla problem yaşamaktadır. Bunun nedenleri; bebeğin fark edilmeyen uyku vakitleri (gece kalkıp anneyi sabaha kadar uyutmama durumu), yine bebeğin anneye fazlasıyla alışmasıyla beraber; bir türlü annesiz kendini mutlu hissedememesi örneğin verilebilir.
Çalışan bir anneyseniz ve işe de gitmeniz gerekiyorsa; bebeğinize sabırlı bir biçimde, gerek görülürse 50 defa da olsa geri geleceğinizi ve işe gitmek zorunda olduğunuzu anlatın. Gerçekten anlatın, hiç bıkmadan konuşun onunda. En azından geri döneceğinize inandırın ki, size güveni ve istikrarı artsın. E pek tabi, sözel tekniklerle bunu başarmanız; pek olası olmayacaktır.

Bebeğiniz 10. ayını doldurmuş ve geçmiş ise, o bebek obje devamlılığını kesinlikle kazanmıştır. Örnek vermek gerek görülürse; oyuncak yere düşse de düştüğü yere bakmak sureti ile bebek onu takip etmektedir ve böyle bir durumda da anne kendini objeleştirme gibi bir olayla evden ayrılmayı denemelidir. Bunu sağlanabilmesi için, anne katiyen evden bebeğin arkasından ağlamasına engel olmak veya onun mutsuz olacağı kanaati ile tabiri yerindeyse “sıvışarak” ayrılmamalıdır. O anne “sıvışarak” yani gizlice evden ayrılma halinde, çocuk anne ayrılırken ağlamamış olur fakat annenin yokluğunu fark ettiğinde çaresizce onu arar ve olağanüstü bir boşluğa düşer. Bu da haliyle bebekte depresyona neden olmaktadır. Çeşitli bebek ürünleri ile bu tarz depresif reaksiyonleri minimuma indirebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*