En iyi bebek bakıcısını bulduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz?

İşte size, çocuğunuza bakması için kiraladığınız bakıcının en iyisi olup olmadığını gösterecek bazı işaretler.

En iyi bakıcıya sahip olduğunuzun işareti
Çocuk bakıcısı bulmak yeterince zor bir durumken, en iyi bakıcıyı bulduğunuzu nasıl anlayabilirsiniz? İşte size, mücevherlerden daha değerli olan çocuğunuza bakması için kiraladığınız bakıcının en iyisi olup olmadığını gösterecek bazı işaretler.

Sempatik, pozitif karakter: Bebek bakıcınız etrafına dostluk ve sıcakkanlılık saçıyor mu? Pozitif bir insan mı? Kıymetli çocuğunuza bakmayı kabul edip, bunu çok hevesli bir biçimde, kendisi için bir fırsat olarak mı görüyor? Bkesintisiznızın sempatik bir kişiliğe sahip olması, çocuğunuzla eğlenerek, neşeli biçimde vakit geçirebileceğini gösteren önemli bir ipucudur.

İlgili sorularla bağ kurmaya çalışmak
Bkesintisiznız ilk buluşmadan önce ya da ilk bir kaç buluşmada birçok soru sorarak bebeğinizin güzellandığı ve güzellanmadığı şeyleri anlamaya çalışması, özel olarak onun sevdiği yemekler hazırlaması (Nuggetlarını mikrodalgada mı yoksa fırında mı sevdiğine kadar), hazırladığı sandviçlerin nasıl kesilmesini güzellandığına kadar sorular sorması, bakıcınızın işini iyi yapmak istediğinin göstergesidir.

Zamanında gelmek, her zaman!
Çocuk bakıcılığı gerçek bir meslek gibi yaklaşılması gereken bir iştir. Bunu anlamı işe zamanında gelinmesi gerektiğidir ki ebeveynler de zamanında evlerinden ayrılabilsinler. En kaçınılmaz bazı acil durumlar oluştuğunda dahi, uyuya kalmak, benzin bitmesi, ulaşım aracı bulamaması ya da en kötüsü “bir işim çıktı” gibi mazeretleri gelmemek için pazarlık konusu etmemeli. İyi bir bakıcı planlandığı gibi zamanında ve işine hazır olarak gelmelidir.

İlk yardım ve kalp masajı eğitimini tamamlamış olması
Pek çok bebek bakıcısı kendilerini ebeveynlere sunabilmek için seve seve kurtarma ve kalp masajı eğitimi alırlar. Bazı merkezler bilhassa bebek bakıcılarına bebek ve gençlere yönelik acil durum yönetimi, asi bebeklarla iletişim kurmaya dair ipuçları, yemek yedirmek vb. eğitimler verir. Eğer bakıcınız bu tarz eğitimler almış ya da almayı kabul ediyorsa, bu işe başladığında işini tutku ile yapacağına dair bir işarettir.

Bebekle arkadaş olup eğlenebilmeye hazır olarak gelmek
En iyi bebek bakıcıları, bebeklarla ilgilenmeye kendini hazırlamış olarak gelenlerdir. Girişken bakıcılar birliktelerinde getirdiği kolay şeylerle bebekların gönlünü kazanabilirler; özel bir kitap, belki beraber izlemek için getirdiği en çok tercih edilen bir DVD, hatta yanısıra patlamış mısır ya da özel olduğunu düşündüğü bir ikram ile (Şüphesiz önce ebeveynlerin onayını alarak). Bkesintisizların ebeveynlerin kalbini kazanmak için kullanacağı şeylerin başında arka sokakta top oynamak gibi kolay ve keyifli planlar gelir.

Eğlenceye makul giyinmek
Bir bakıcının çarpıcı bir kıyafet giyerek gelmesi, kirlenemeyeceğini ya da terleyemeyeceğini gösterir ki bu da çocuğunuzla top oynamayacağı anlamına gelir. İyi bir bakıcı çarpıcı kıyafet yerine çocuğunuzla eğlenip oyun etkinliklerine girebileceği rahat, ılımlı, yemek ya da oyun esnasında kirlendiğine üzülmeyeceği kıyafetlerle gelmelidir. Sandalet, parmak arası terlik ya da tenis ayakkabısı oyuna ve harekete hazır olduğu anlamına gelir.

Ebeveynleri bilgilendirmek
Bulduğunuz bebek bakıcısı siz olmadığınızda çocuğunuzla yaptıklarını mutlu bir biçimde size anlatmalı(Bebeğinizin ışıldayan bir gülümsemeyle onun anlattıklarına ayrıntılar eklemesi daha da iyi bir işarettir). Sizle yalnızca bebeğinizin duyma menzili dışında konuşan bakıcılara dikkat etmelisiniz, çünkü bu size olandan diğer türlü yansıtmaya çalıştığının işareti olabilir. Bazı bakıcılar ebeveynlere yaptıklarını kısacasıyen notlar bırakır, eğlence özeti, yaşadıkları dokunaklı anlar ve kim ne yedi gibi.

Mutlu ebeveyn referansları
Hiç kuşkusuz bakıcının referansları kontrol etmeniz gereken ilk şey. Bebek bakıcıları mutlu ebeveyn referanslarını dikkate alırlar. İyi bir bakıcı sizin isminizi kendi “mutlu müşteriler” listesine katmak ve bebeğinizin onu yeniden, yeniden çağırmanız için size tutturmasını ister!

Mutlaka bakıcınızın referanslarını sorup, telefon ile arayıp kendisi hakkında bilgi isteyin bu kafanızın daha rahat olmasını sağlamasının yanı sıra güvenlik açısından da oldukça önemlidir. Referans tahkîkatsının zamanında çabucak, o diğer bir iş bulmadan tamamlamanız önemlidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*