Almanya’da Eğitim Hakkında Bilmedikleriniz

Türkçede ‘Uygulamalı Yüksekokul’ anlamına gelen Fachhochschule sözcüğü Almanca’da statüsü üniversiteyle aynı olan meslek yüksek okullarını ifade eder. Almanya’da eğitim görmek isteyen Türk öğrenciler eğitimin teoriden çok pratiğe yönelik olduğu bu okullarda bir yandan üniversite eğitimi alırken diğer yandan iş tecrübesi edinebilirler. Üniversitede okumak isteyenler için cazip olanaklar sunan bir ülke olan Almanya’daki teknik üniversitelerinde ise yalnızca teknik sayısal alanlarda eğitim verilir. Bu alanlarda en çok rağbet gören bölümler çeşitli mühendislik dallarıdır.
Alman üniversiteleri lise eğitimi sonrasında Almanya’da eğitim almak isteyen Türk öğrencilerden öncelikle 12 yıllık bir liseden alınmış olan lise diplomasını talep etmektedir. 11 yıllık eğitim mezunu olan öğrenciler 1 yıllık farkı Almanya’da tamamlayarak da başvuruda bulunabilirler. Almanya üniversitelerinin çoğu diploma denkliği işleminin yapılmasını da istemektedir. Türk öğrencilerin Almanya’daki üniversitelere kabul edilmesinin bir diğer koşulu da Türkiye’de ÖSS (LYS)’ye girmiş ve başvuru yaptıkları bölüm veya benzer bir bölümde yerleşmiş olmalarıdır. Bu noktada kayıt yaptırmış olma zorunluluğu söz konusu değildir, yerleşme belgesi yeterlidir.
Bunların yanı sıra öğrencilerin Almanca dil yeterliliğini ispatlamaları, bunun için de Türkiye’de TestDaf sınavlarına veya Alman üniversitelerinin yaptığı DSH sınavlarına girmeleri gerekmektedir. B1 veya bir başka deyişle Intermediate seviyesinde (orta seviye) Almanca bilgisi olan öğrenciler Alman üniversitelerinin çoğunun bünyesinde bulunan Almanca Hazırlık Programları’na gidebilirler. Almanca bilgisi B1 seviyesinin altında olan öğrencileri hazırlık programına kabul eden üniversite sayısı çok azdır. Almanya’da eğitim görmek isteyen öğrenciler bu programlara kabul edilecek seviyeye gelmek için özel dil kurslarına gidebilirler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*