Trafik Cezası

Trafikte yaşanan bir kural ihlali sonucu kesilen trafik cezası yaptırımının belirli bir zaman diliminde ödenmesi gerekir. Zamanı geçirdiğiniz takdirde faizli bir rakam ile karşılaşacağınızı, ödemeyi unuttuğunuz ya da ihmal ettiğiniz takdir de gelirlerinize el konulacağını bilmelisiniz. Bu cezaların günümüzde daha kolay unutuluyor olması her zaman trafik polisi ile bire bir karşılaşmamız yüzünden gerçekleşiyor. Çünkü artık birçok bölgede bu suçları tespit eden kamera sistemi mevcut. Cezanın gerçekleştiği anda plaka numarasını kaydeden kameralar sayesinde makbuz adreslere geliyor. Bu evrak elinize geçmediği takdirde de asıl büyük ceza ile karşılaşabiliyorsunuz.
Tüm bu sebepler yüzünde ve hele bir de yoğun bir şekilde araç kullanıyorsak zaman zaman bize ait bir trafik cezası olup olmadığını sorgulamamız gerekir. Çünkü yeni yasaya göre var olan cezaların ödetilmesi tebliğe gerek bırakmıyor. Bu yüzden makbuzun elinize geçmemiş olması da bir bahane olarak kabul görmeyecektir.
Trafik cezası sonuçlarını sorgulamak için internette birçok site yer alıyor. Plaka bilgilerine girerek siz de aracınıza ait herhangi bir borç olup olmadığını sorgulatabilirsiniz. Bu sayede cezanın verilen yasal süresinden önce ödeme ve peşin ödeme gibi avantajlardan da yararlanabilirsiniz. Peşin ödeme yapılan trafik cezalarında yüzde yirmi beş oranında bir indirim olduğunu düşünürsek bu oldukça avantajlı bir durumdur. Ekonomik durumu uygun olmayan ve dolayısı ile peşin ödeme şansını kullanamayan sürücüler ise dört taksit imkanından yararlanabilecekler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*