Antibiyotiklere dirençli bakteriler insanlığı tehdit ediyor.

Antibiyotik Nedir, Nasıl Etki Eder, Neden Zararlı Antibiyotik Yerine Doğal, Bitkisel Öneriler

Antibiyotiklere dirençli bakterilerle mücadelede yeni bir adım atıldı. Birleşmiş Milletlere aza ülkeler insanlığa yönelik en büyük tehditlerden biri olarak kabul edilen dirençli bakterilerle mücadelede ortak hareket etme kararı aldı.

Bu mesele, Birleşmiş Milletler Genel Heyet toplantılarında da gündemdeydi.

Birleşmiş Milletler’e üye 193 ülke, dirençli bakterilere karşı işbirliği kararı aldı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, “Dirençli bakteriler sürdürülebilir büyüme hedeflerini sekteye uğratıyor” diyerek sorunun ekonomik boyutuna dikkat çekti.

Dünya Bankası da genel sekreterin izahına paralel olarak bu sorunun BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’nin 2030 senesi büyüme hedeflerine erişmesine mani olacağını izah etti.

TIP DÜNYASI ÇARESİZ KALABİLİR

Bakterilerin rehabilitasyonlara tamamiyle direnç geliştirilmesiyle tıp biliminin karanlık çağlara sürüklenebileceğinden kaygı duyuluyor.

Bu vaziyette sık görülen ve antibiyotikle rehabilitasyon edilen kolay enfeksiyonların yine can almaya başlayabileceğine dikkat çekiliyor. Antibiyotiklerin kullanıldığı operasyon sonrası bakım ve kanser rehabilitasyonlarının de riziko altına girebileceği belirtiliyor.

SİYASETÇİLER, DOKTORLAR, İLAÇ VE GIDA ENDÜSTRİSİ BERABER ÇALIŞMALI

Dünyada dirençli bakterilerin her sene 700 bin kişinin ölümüne kapı araladığı düşünülüyor.

Meseleyle mücadelede siyasetçilerin, ilaç ve gıda endüstrilerinin ve doktorların ortak hareket etmesi gerekiyor.

Dünya Sıhhat Örgütü doktorlara, uygulanabilir bir tedbir olarak, reçetelerinde antibiyotiğe daha az yer vermeleri tavsiyesinde bulunuyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*