Kredi Kartları

Günümüzde haftanın 6 günü çalışıyor ve ayda bir kere maaş alıyorsunuz ve aldığınız parayı elektrik su gibi faturalara ve kredi ekstresine ödüyorsunuz ve önünüzdeki ayı yine kredi kartı ile geçiriyorsunuz.
Peki her ay aylık gelirinizi bir ortağınız gibi el koyan bu kredi kartı nerden çıktı . İlk kredi kartı fikri Edward Bellamy isimli bir yazarın 1887 yılında yazdığı Looking Backward or Life in the 2000 ismi romanında hayali olarak kaleme aldığı kart olarak ortaya çıkmıştı belki o zamanın anlayışıyla bu kart bir bilimkurgu öğesi gibi görünüyordu bu bilimkurgu öğesini ilk defa gerçeğe dönüştüren 1894 de ABD’de Hotel creditc Letter isimli bir şirketdi bazı iş adamı müşterilerinin otel harcamalrını karşıladıkları bir kart üretir daha sonra 1914 yılında Western Union Bank ilk defa kredili ödeme kartı ismindeki bir kartı müşterilerini tanıttı.
Kredi kartının müşteriler tarafından ilk kabul gördüğü yer sektörel alanlanlardı 1924 yılında General Petroleum Company ABD’nin belirli eyaletlerinde benzin istasyonlarında nakit dışında ödeme yapma imkanı sunan petrol kartını kullanımına soktu.
1950’lili yılında ABD’li bir avukat olan Frank Mc Namara bir müşterisine yemek ısmarlar ve üzerinde yeteri kadar para ödemediği için için kartvizitin arkasını imzalayark ödeme yapar fakat bu durumdan utanan Frank Mc Namara ilk defa bugünkü kredi kartını tasarlar adınada Diners club koyar ve kredi kartı dünyada yavaş yavaş yangınlaşmaya başlar.
Kartlı ödeme sistemi ilk defa 1968’de Diner club ile Türkiye pazarına girer Fakat o zamanlar sınırlı sayıda kullanılan kartının 1983’de visa ve master kartın kullanıma girmesiyle yaygınlaşmaya başlar. Türkiyede sektörel anlamda kredi kartı kullanımı ise 1990’da olur bununla birlikte Türkiyede kredi kartı kullanımı yaygınlaştı.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*