Hızlı okuma teknikleri nelerdir nasıl yapılır?

Hızlı okuma teknikleri iş hayatı, öğrenim hayatı veya başka nedenlerle okuyacak çok şeyi olan kişilerin ciddi oranda zaman kazanmalarını ve daha başarılı olmalarını sağlayan bazı yöntemlere verilen isimdir. Bu yolla öğrenilen tekniklerin çeşitli alıştırmalar ve tekrarlarla pekiştirilmesi ve alışkanlık haline getirilmesiyle daha etkin bir okuyucu haline gelmek mümkündür.

Hızlı okuma sayesinde, örneğin öğrencilerin okumaya dönük tutumlarının olumlu yönde değiştiği, kelime bilgilerinde göze çarpan kazançlar elde edildiği ve okumayla hızlarıyla kavramlarının bir oranda geliştiği tespit edilmiştir. Belli başlı hızlı okuma teknikleri aktif okuma, esnek okuma ve seçmeli okuma tekniği olarak sıralanabilir. Ayrıca göz gezdirme tekniği, tarama tekniği, aranılan bilgiyi bulma ve kaymağını alma teknikleri de bu konudaki etkin yöntemler arasındadır. Etkin ve hızlı okuma programlarının belli temel hedefleri vardır. Bunlar da kötü okuma alışkanlıklarını gidermek, görsel algının sınırlarını genişletmek, kelime hazinesini zenginleştirmek, kişinin kendi okumasına dönük farkındalığını arttırmak olarak listelenebilir. Hız ve kavramayı etkileyen olumsuz etmenleri ortadan kaldırmayı, hızlı ve etkili okuma yollarını kavramayı ve genel kültür seviyesiyle uyarıcıları düzenleme becerisini arttırmayı da bunlara eklemek gerekir.

Okuma etkinliği yalnızca mekanik bir göz eylemi değildir, okuma sırasında beyin de aktif olarak çalışır. Hızlı okuma tekniklerinin öğrenilmesi ve sürekli tekrarlarla alışkanlık haline getirilmesi okumaktan kaynaklanan göz yorgunluğunu azaltır. Ayrıca motivasyon ve konsantrasyonu yükseltir, beynin potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesini sağlar ve zamandan kazandırır. Okuma hızının artması, ancak kavrama hızının da artmasıyla anlamlı olur. Bu yüzden buradaki hız konusunu kavrama hızı olarak da değerlendirmek, hızı; kavramayla beraber ele almak gerekir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*