Verem Nedir

Koch basili isminde bakterinin yol açtığı bulaşıcı, iltihabi bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın etkenini 1882 senesinde Robert Koch isimli Alman bilim adamı bulmuştur. Genellikle akciğerde meydana gelen bu rahatsızlık az da olsa diğer organları da tutabilir. Genellikle akciğer veremi olarak da bilinmektedir. Koch basili bakterisi vücuda girmesinin ardından rahatsızlık vermeyebilir. Vücut direncinin düşmesi gibi farklı nedenler yüzünden bakteri verme yol açabilir.

Verem Nasıl Bulaşır

Verem, genellikle solunum yolu ile bulaşmakta olan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle verem mikrobu genellikle akciğere yerleşir. Vücut savunması yeterli olmadığında ve bakteri akciğere girdiği zaman burada yara oluşumu olur. Bu esnada bakteri artmaya devam eder. Nefes alıp verirken olmasa bile hapşırma sırasında yada öksürme anında bu bakteriler dışarıya çıkar. Dış ortama geçiş yapan bakteri kapalı yerlerde başka insanların nefes almaları ile akciğerine gider. Bu şekilde verem mikrobu başka insanlara da bulaşır.

Verem Belirtileri Nelerdir

Verem rahatsızlığının belirtileri sadece bu hastalığa özgü olan belirtiler değildir. Birçok akciğer rahatsızlığında bu belirtiler boy gösterebilir. Verem hastalarında en fazla görülen belirti öksürmedir. Öksürme esnasında kişi balgam çıkartabilir. Balgam çıkartma ve kan gelmesi rahatsızlığın kronik bir hal aldığını işaret edebilir. Ancak rahatsızlığın başlangıç aşamasında az da olsa bu durum gözlenebilir. İştahsızlık, halsizlik, öksürme, kilo kaybı ve gece terlemesi rahatsızlığın verdiği ilk belirtilerdir.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*