Verem Hastalığında Kimler Risk Altında

Günümüzde risk altında en fazla olan kişiler AIDS’li hastalardır. Bu durumda vereme yakalanma ihtimali daha çoktur. Ekonomik seviyesi az, sağlık ihtiyaçları yeteri kadar karşılanmayan insanlarda vereme yakalanma oranı daha çok görülür. Beslenme verem rahatsızlığının önlenmesi için büyük bir önem taşır. Maddi güçsüzlük nedeniyle dengeli ve yetersiz beslenmekte olan insanlarda görülme ihtimali daha çoktur.

Verem Nasıl Teşhis Edilir

Bazı belirtiler 2 haftadan çok devam ediyorsa ilk muayeneden sonra kişiden bazı tetkikler istenebilmektedir. Bunlardan en önemlisi ise balgam incelenmesidir. Balgam incelenip verem mikrobu var mı yok mu araştırılır. En uygun balgam sabah aç karna çıkandır. Balgam incelemesinde bir şey çıkmıyor ve belirtiler varsa Akciğer grafisi çekilebilir. Ayrıca bazı kan tahlilleri ile de teşhis konulabilir.

Verem Nasıl Tedavi Edilir

Verem rahatsızlığının tedavisinde tercih edilen yöntem ilaç tedavisidir. Ancak kişinin yapması gereken bazı durumlar vardır. Beslenmeye dikkat edilmeli, bağışıklık sistemini güçlü tutmalı ve iyi bir şekilde dinlenmesi gerekir. Verem tedavisi uzun süren ve doktor kontrolü altında olan bir tedavidir.

Doktor istediği zaman tedavi süresi uzayabilir. İlaçlar genelde birden çoktur. Bakteriler tek bir ilaca karşı direnç gösterirler. Erken tanı ve tedaviye hemen başlamak büyük önem taşır. Bu şekilde rahatsızlığın başka insanlara bulaşmasının önüne geçilerek iyileşme süresi kısaltılır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*