Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Düzenli olarak petek temizliği yapılmadığı takdirde peteklerde ve kombilerde biriken pislikler(kireç, kurum, çamur, pas vb.) çeşitli tıkanıklıklara neden olmaktadır. Tıkanıklıktan kaynaklı sıcak su dolaşımı yeterli olmaz ve ısınamamayla birlikte fatura maliyetlerini yükseltmektedir. Petek tesisatlarında oluşan maddeler kombinin ulaştığı ısıyı peteklere tam olarak verememesine yol açar. Bu yüzden peteklerin bazılarına ısı ulaşımı çok az bazılarına ise hiç olmaz. Isının az ulaşması durumunda peteklerin yarısı sıcak, yarısı soğuk olabilmektedir. Kombi ve petek tesisatları içinde sürekli bir miktar su bulundurur ve bu suyu senelerce ısıtarak devir daimle kullanır. Suyun oluşturduğu kireç tesisatın ve peteğin iç yüzeylerinde bir katman oluştur. Bu katman ısının etkisini azaltır.

Petek temizliğini sadece su ile yaparsanız petek ve tesisatlar pisliklerden arınmaz, petek temizliği kimyasal ilaçlar ve temizlik makinalarıyla yapılmalıdır. Kimyasal temizlikte ilk aşama olarak temizleme makinası kombiye veya herhangi bir peteğe bağlanır, kimyasal maddeler makineye yerleştirilir. Tesisatta paslanma ve kireçlenme gibi sorunlar varsa kimyasal toz kullanılarak yıkanma ve durulanma yapılmaktadır. Petek tesisatlarıyla birlikte kombinin filtresi de temizlenerek bir bütün olarak koruma sağlanabilmektedir. Yapılan işlemler sonrasında kullanılan kimyasal ilaçlarla peteklerin ve kombinin bir daha pislik tutmaması sağlanır. Kullanılan kimyasalların peteklere, tesisata ve kombiye herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Yapılan temizlik tahminen 1 saat sürer ve bu süre sonunda ısınma sorunları tamamen biter.

Petek temizliği; verimli ve yeterli ısınmak, kombilerde sorun yaşamamak için her 2 yılda bir düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir. Peteklerin ve kombinin tıkanıklığa yol açan maddelerden arındırılmasından sonra gereken verimi alabilirsiniz. Yeterli verime ulaşan petek ve kombi %20 yakıt tasarrufu da sağlamaktadır. Ayrıca petek tesisatlarının ve kombinin ömrü de temizliğe bağlı olarak uzamaktadır.

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*