İmplant Diş Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Dişler, insan hayatında son derece büyük önem taşıyan organlarımızdan bir tanesidir. Sindirim sisteminin ilk aşaması olan çiğnemeyi gerçekleştirmeyi sağlayan dişlerin sağlığını korumak da o denli önemli olmalıdır.

Diş çürümeleri, kırılmalar, diş çekimleri ya da herhangi bir sebeple dişlerden bir ya da birkaç tanesi kaybedilebilir. Bu gibi durumlarda, kaybedilen dişin bıraktığı boşluğu doldurmak için çeşitli yapay diş yaptırma yollarına başvurulmaktadır. Çünkü kayıp dişin yarattığı boşluk hem görsel açıdan hem de yemek yeme esnasında kişinin psikolojisini bozarak kötü hissetmesine sebep olmaktadır.

Kaplama yöntemleri çok çeşitlidir. Son dönemlerde, talebin de artması ile birlikte implant dişler daha çok tercih edilir hale gelmiştir. İmplant fiyatları araştırıldığı zaman normal dişlere nazaran bir miktar daha pahalı olduğu gözlemlenmektedir. İmplant, yapay şekilde, titanyum malzemeler ile oluşturulan bir diş kökünün, kayıp dişin etrafındaki doku ve yanlarındaki dişlere hasar verilmeden, mevcut boşluğa yerleştirilmesi şeklinde yapılan protez dişlerdir. İmplantın en önemli özelliği çevresindeki diş etine zarar vermeden, boşluk kalmaksızın yapılmasıdır. Köprülü veya bütün kaplamalar gibi alt kısmına yenmek artıkları kaçma olayı da ortadan kalktığı için gelecekte oluşabilecek bakteri kaynaklı çürükleri ve diş eti hastalıklarını da önlemiş olmaktadır.

İmplant protez tipinin uygulaması da son derece basit bir işlemdir. Diş çekimi kadar kısa süren bu işlem, anestezi uygulanarak yapılır ve hastaya hiçbir şekilde acı hissettirilmez. İmplant kaplamaların bakımı, normal dişlerin bakımı gibi bir fırça, diş macunu ve diş aralarını temizlemek için kullanılan ara yüz fırçaları kullanarak yapıldığı zaman, bu kaplamalar ömür boyu sağlam kalabilmektedir.

İmplant fiyatları araştırıldığı zaman normal dişlere nazaran bir miktar daha pahalı olduğu gözlemlenmektedir. Fakat her alanda olduğu gibi, bu konuda da fiyatların belirlenmesinde kullanılan malzeme kalitesi ve yaptırılan yerin fiyat politikası önemli rol oynamaktadır. Zirkonyum kaplamalı dişler, doğal dişlerle mükemmele yakın uyum gösterdiği için bu implant türü diğerlerine göre daha pahalıdır. Bu nedenle de genellikle sadece ön dişlerde uygulanmaktadır. Dişin çok uzun ömürlü olduğu düşünüldüğünde ise implant fiyatları, yapılan işi hak ettiğini göstermektedir. Kullanılan malzemeler genelde ithal malzeme oldukları için, implant fiyatları belirlenirken dolar esaslı olarak dikkate alınmaktadır. Fiyatlar Üniversite hastanelerinde tanesi $ 350’dan başlayarak özel kliniklerde bu rakam daha da yükselmektedir. Yine de yapılacak olan işleme, ön işlemlere ve kullanılacak malzemeye göre değişiklik gösterileceği için, kaplama işlemi yaptırılmadan önce araştırmakta fayda vardır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*