IP kamera sistemleri, güvenlik açısından neden önemlidir?

Şirket sahipleri veya ev sahipleri yıllardır varlıklarını korumak için birtakım önlemler almışlardır. Kamera sistemi görüntü de aldığı için en çok tercih edilenlerden biri olmuştur. Fakat bazı eksikliklerden dolayı kamera sistemlerini de geliştirme gerekliliği doğmuştur. Son dönemlerde bu gereklilikten dolayı öne çıkan IP kamera sistemleri ile güvenlik açısından önemleri; internet ağı üzerinden izlenebilmesi, programlama yapılarak kamera sistemine yeni avantajlar sağlayabilmesidir.

IP kameralar görüntüyü ve sesi anında internet ağı üzerinden diz üstü bilgisayarlara, masa üstü bilgisayarlara ya da mobil cihazlara ulaştırabildiği için ev sahibi veya iş yeri sahibi istediği yerden izleme ve dinleme şansı olması güvenlik sistemini güçlendiriyor. Yani, kablosuz kaydetme özelliği sayesinde sadece ofisten izlemenize gerek kalmıyor. Öte yandan, şirket içinde kabloları dolaştırmak zorunda kalmıyorsunuz ve bu yüzden oluşacak kazaları da önlemiş oluyorsunuz. Ayrıca, IP kameralara konan kompakt mikrofonlarla ortamdaki sesleri duymak, güvenlik açısından önceden tedbirler alma ihtimali doğurduğu için çok önemlidir. Örneğin, sınır bölgelerimizde de kullanılarak bazı terör olaylarını kolaylıkla önleyebiliriz.

IP kamera sistemleri kullanılarak Türkiye’de 300 km uzaklığına kadar görüntü ve ses kaydedilip anında izlenebilmektedir. Ayrıca, IP kamera sistemleri fiber kablolar kullanarak 11 km uzaklığa kadar ses ve görüntüyü verimli şekilde kaydetme olasılığı sunuyor. Eski analog kamera sistemleriyle ancak 100 metreye kadar verimli şekilde kullanıldığı için güvenlik verimliliği de IP kameralarda yüksektir.

IP kameralara programlama yapılabildiği için hareket algılama özelliği eklenerek herhangi bir hareket gerçekleştiğinde alarm vermesi, ya da yangın çıkması sonrasında alarm verme özellikleri eklenerek güvenlik üst seviyelere çıkarılması sağlanmıştır. Şirket ya da ev ortamında oluşabilecek tehlikeler iyi güvenlik şirketleri tarafından tespit edilerek IP kamera sistemlerine entegre edilerek güvenlik sistemleri güçlendirilebilir. Böylelikle farklı güvenlik risklerine hazır kamera sistemleri geliştirile bilinir.

Sonuç olarak, IP kamera sistemleri eski analog kamera kayıt sistemine göre çok daha güvenilirdir. Çünkü, uzaktan izleme ve anında ses olarak da dinleyebilmek bazı sorunları önceden çözer. Ayrıca, IP kamera sistemlerine programlama ekleyerek yeni tehlikeler ortaya çıktıkça o güvenlik sorununa da çözüm sunmuş olabilmesi IP kameraları öne çıkarıyo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*