PETEKLERİN SUYU NASIL BOŞALTILIR

Kalorifer sisteminin en önemli ısıtma aracı olan peteklerinin suyunu boşaltmak istersek peteklerin yan tarafında bulunan vanaları açmamız ve suyu boşaltmaya başlamamız yeterlidir. Ancak etrafın ıslanmamsı için hazırlıklı olmalı ve yanımıza tas veya kova almalıyız. Peteklerin havasını almak istediğimiz zaman yapmamız gereken bir uygulamadır ve gerekli ısıyı alamıyorsak, peteklerin bir kısmı sıcak, bir kısmı ise soğuk ise, o zaman yapılması gerekir. Ve göreceksiniz ki suyu boşalttığınız anda, petekleriniz eşit şekilde ısınmaya başlayacaktır. Peteklerin Suyu Nasıl Boşaltılır diye sorarsanız, yan taraftaki vanayı açarak diyebiliriz.

Bazen de tam da kışın ortasında, havaların buz gibi olduğu bir dönemde bir de bakarız ki peteklerin alt kısmı buz gibi soğuktur ve ısı vermez. Biz de daha fazla ısınmak için ayarı açar ve daha fazla yakıt harcamaya başlarız amam yine de gereken ısınma randımanını sağlayamayız. Bu bize ek masraf olarak geri döner, aslında yapacağımız çok basittir, hemen uzman bir tesisat firmasını aramak ve onlardan yardım talep etmek, hepsi bu. Peteklerin Altı Neden Soğuk derseniz, alt kısma çöken tortu ve çamurlaşmış birikintiler, suyun ısınmasına engel olur ve ısı eşit ağırlıklı olarak dağılamaz ve biz de ısınamayız. Alacağımız yardım ile bu çökelti ve çamurlardan kurtuluruz ve peteklerimiz ilk günkü gibi ısı vermeye başlarlar.

Peteklerin bakımı ve temizliği doğru dürüst ısınabilmemiz için önemlidir. Bazen de peteklerin içinde hava birikir ve yine gereken ısıyı almamızı engeller, bu durumda da peteklerdeki havanın boşaltılması lazımdır. Yan taraflarında bulunan vana benzeri vidayı açarak dışarı havayı almamız yeterli olacaktır. Peteklerin Havası Nasıl Alınır aslında cevabı çok kolay olan bir sorudur. Yandaki vidayı çevirerek içerideki suyu dışarı alırsınız ve çok kısa sürede peteklerinizin her tarafının aynı oranda ısındığını görürsünüz. Rutin olarak 2 ya da 3 yılda bir petek bakım ve temizliğinin yapılması gerektiğini uzmanlar söylüyor ki yüksek ısı alalım ve ısınalım.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*